logo
počet zhlédnutí: 55889x
Language: Slovensky

Pořád jsou tisíce akvaristů, kteří neumějí správně nejen žábronožku líhnout, ale i modifikovat líhnutí pro určité druhy ryb. Pro ně jsem sestavil tento videonávod.

  1. Základní líhnutí Artemia salina zahájíme nalezením vhodné nádoby na líhnutí. Posloužit nám může uříznutá pet láhev, nebo třeba velká láhev od okurek.
  2. Pro první seznámení s líhnutím žábronožky solné (Artemia salina) si odvážíme 20 g soli na 1,5 litru vody, což jsou přibližně 2 rovné kávové lžičky.
  3. Do nádoby nalijeme 1,5 litru vody o teplotě asi 25 až 30°C, vložíme vzduchovací kámen, aby se voda intenzivně pohybovala, přidáme sůl, a vodu obarvíme acriflavinem. Ten používáme kvůli tomu, aby se ve vodě spolu se žábronožkou nemnožily plísně. Acriflavin tomu zabraňuje tím, že velmi účinně zpomaluje dělení buněk. Je to důležité při krmení potěru, protože například několikadenní potěr neonky by byl okamžitě mikroorganismy z neošetřené vody napaden.
  4. Nyní změříme reakci ph. Ta by měla být okolo 8°, protože žábronoška žije v místech s ph velmi vysokým. Když je ph moc nízké, přidáme sodu bicarbinu (Na2CO3). Té by mělo stačit nabrat na lžičku asi tolik jako je objem hrášku.
  5. Přidáme vajíčka žábronožky solné. Pamatujme, že z 1/2 lžičky vajíček nakrmíme mnoho set ryb, proto jí dáváme úměrně své spotřebě. Do 1,5 litru vody dáme maximálně jednu rovnou lžičku vajíček.
  6. První hodinu se vajíčka usazují těsně nad hladinou, proto nádobou několikrát zamícháme. Voda musí cirkulovat tak, aby se vajíčka v nádobě nikde neusazovala, ale aby se doslova mlela v proudu vody.
  7. Častou chybou začátečníků je, že líhnou artemii ve tmě. Mělo by být zajištěno vždy alespoň slabé trvalé světlo.
  8. Artemia salina se líhne v závislosti na místě odchytu a teplotě během 24 až 48 hodin. Teplota by měla být mezi 23 až 30°C, ideálně asi 27°C.
  9. Když je žábronožka vylíhnutá, tak vyjmeme vzduchovací kámen a vodu necháme uklidnit. Vajíčka a prázdné skořápky jdou k hladidě, vylíhnutá artemie jde směrem ke dnu. Odtud ji odsajeme hadičkou do jiné nádoby.
  10. Vodu s artemií přecedíme a artemií ihned krmíme. Do akvária jí dáváme jen tolik, kolik rybky během několika minut sežerou. Ve sladké vodě artemie totiž nevydrží moc dlouho.
  11. Pokud jsme to s objemem líhnutí přehnali, tak zbytek vrátíme do nádoby na líhnutí a spotřebujeme ji třeba až večer, nebo druhý den.
  12. Vajíčka skladujeme v chladu a suchu. Pokud to podceníme, líhnivost se začne prudce snižovat.

TIPY A TRIKY:

Pokud artemií chceme zakrmit čerstvě vylíhnutý plůdek například teter, tak bychom již měli modifikace líhnutí ovládat jak když bičem mrská. Je třeba, aby se Artemia salina líhnula jen chvilku před krmením, protože během několika hodin zdvoj až trojnásobí svoji velikost, a tím je pro malý plůdek zkrátka moc velká, a také nebezpečná kvůli udávení velkým soustem. Lze to velmi ovlivnit teplotou vody. Proto někteří chovatelé mají líhně na artemii v různé výšce místnosti, kde je různá teplota.

Pokud již krmíme plůdek naopak odrostlý, tak třeba krmíme až dvoudenní artemií. Proto profesionální akvaristé mají hned několik nádob na líhnutí a používají různě starou artemii pro různě staré rybky.

Někteří chovatelé zbytek z líhně na artemii nalejou mezi dospělé rybky. Chitinová slupka z artemií je však pro rybky nestravitelná.

Alfou omegou úspěchu s artemií je trpělivost s laborováním vody na líhnutí. Pokud přineseme novou artemii, pak nám může posloužit videonávod, ale je třeba dávky soli a sody snižovat na co nejmenší množství, při kterém je ještě dostatečně zaručena líhnivost. Je to proto, že pokud krmíme  například čerstvě vylíhnuté neonky, tak ty plavou v téměř demineralizované vodě. Přidáváním slané artemie si vodu během několika nakrmení znehodnotíme. Méně zkušení akvaristé pak takový neúspěch špatně vyhodnotí a přičítají ho třeba tomu, že artemie byla na krmení moc veliká. To samé lze říci o vysokém ph vody na líhnutí. Je žádoucí toto ph míti co nejnižší, téměř všechny potěry jsou chovány při ph slabě alkalickém.

Je samozřejmé a každý profesionální akvarista to má odzkoušeno, že některé firmy dodávají vajíčka, z nichž se líhne velmi drobná artemie, jiné dodávají artemii, která je několikrát větší. To bývá další častá příčina neúspěchu při podávání artemie čerstvě narozenému plůdku akvarijních ryb.

Akvaristika je věda velmi složitá a zajímavá. Neustále začínajícím chovatelům opakuji: V akvaristice hrají roli i téměř nepostřehnutelné nuance. Je třeba tyto malé rozdíly pečlivě vnímat a být připraven je ve vhodném okamžiku také aplikovat.

Text: Martin Mithofer

 

Artemia salina můžete stejně jako já za příjemné ceny nakoupit v tomto výborném a oblíbeném e-shopu.

 

  • Přeliv na palačinky a moučníky
    video

    Přeliv na palačinky a moučníky

    Výborný horký ovocný přeliv, který si vyrobíte bez jakýchkoliv chemikálií a škodlivin.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     38176    10 minut
  • Linecké těsto
    video

    Linecké těsto

    Návod na výrobu poctivého lineckého těsta bez éček, stabilizátorů a jiných chemikálií. |

    Z uvedeného receptu uděláme podle tloušťky těsta asi 4 až 5 velkých táců sušenek.|

    Z těsta můžeme vykrajovat libovolné tvary a podle různých receptů je dále upravovat. 

    Porci uvaříte za 4 Kč


     82837    30 minut
  • Melounový koktail
    video

    Melounový koktail

    Rychlý a velmi chutný koktail za pár korun.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     25832    5 minut
  • Dušené bílé zelí na sladko
    video

    Dušené bílé zelí na sladko

    Zelí se hodí k mnoha pokrmům. Podle tohoto návodu jej budete mít za chvíli, s perfektní chutí a krátkou dobou přípravy.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     139777    20 minut
  • Huspenina z vepřových nožiček s hráškem
    video

    Huspenina z vepřových nožiček s hráškem

    Výborná domácí huspenina, u které máte tu jistotu, že přesně víte co obsahuje. Hodí se nejen na oslavy, ale třeba také na cesty s plátkem chleba.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     27611    2 hodiny
  • Ořechový dort s karamelem
    video

    Ořechový dort s karamelem

    Netradičně vyrobený jednoduchý dort bude chutnat především dětem, ale i mnozí dospělí jistě nepohrdnou.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     56845    2 hodiny
  • Rychlá a vydatná párková polévka
    video

    Rychlá a vydatná párková polévka

    Velmi jednoduchá a rychlá polévka s uzeninou, na kterou potřebujete jen pár ingrediencí. |

    Servírujeme s křupavým chlebem nebo pečivem, které může být třeba celozrnné.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     35156    45 minut
  • Kuřecí špízy bez éček na pánvi
    video

    Kuřecí špízy bez éček na pánvi

    Velmi jednoduché špízy, bez éček, glutamanů, stabilizátorů, protihrudkujících přísad, zlepšovačů chutě a podobně.|

    Kuřecí špízy servírujeme s chlebem a hořčicí nebo kečupem, s bramborem, bramborovou kaší a podobně.|

    Pokud dbáte na štíhlou linii, potom vynechejte anglickou slaninu.

    Porci uvaříte za 7 Kč


     40517    30 minut
  • Rychlý pikantní buřtguláš
    video

    Rychlý pikantní buřtguláš

    Spousta kuchařů tuto kombinaci s polévkou z pytlíku nezná. Hlavně mladí lidé mají tuto kombinaci v oblibě, protože jídlo je vždy stejně okořeněné a je třeba pouze několik ingrediencí. Takový pokrm se hodí třeba na chatu, kde s vařením nechceme zabíjet dlouhé hodiny.|

    Pro tento recept je naprosto klíčová kvalita špekáčků. Pokud koupíme ty nejlevnější vuřty, nebude výsledek ani zdaleka takový, jako s kvalitními špekáčky.

    Porci uvaříte za 16 Kč


     52204    30 minut
  • Pravá drůbeží polévka
    video

    Pravá drůbeží polévka

    Velmi vydatná polévka například pro nemocné. Je rychlá, a výsledek uspokojí i gurmány, navíc je tak jednoduchá, že ji zvládne i naprostý antitalent.|

    Jako obměnu lze doporučit místo nudlí vařenou rýži, velmi dobře se hodí například rýže podle tohoto návodu. Pokud přidáváte květák, růžičkovou kapustu nebo například kedlubnu, uberte trochu mrkve, petržele a celeru.

    Porci uvaříte za 16 Kč


     50767    60 minut
  • Phở bò chín
    video

    Phở bò chín

    Pho bo (čti "pfá bó") polévka je hit součastnosti. Pokud budete postupovat podle našeho návodu, bude pro vás její výroba docela jednoduchá. Nejdříve si přečtěte celý návod, zhlédněte video, a pak již stačí vytisknout ingredience a hurá nakupovat. Naše tipy najdete na konci tohoto receptu.|Tip 1: Vývar dělejte vždy ve větším množství. Nemusíte se bát, že by Vám polévka nechutnala. Vývar lze pohodlně zamrazit. Je to ta nejpracnější věc na celé polévce, ostatní je již v misce za chvilku.|Tip 2: Bylinky se v běžných obchodech shání těžko, když však oslovíte prodejce na vietnamských tržnicích, rádi vám poradí. Pro tuto variantu uvádíme bylinky i ve vietnamštině, každý vietnamec okamžitě ví, o co jde. Nejlepší je zavítat do pražské Sapy - (obrovská vietnamská tržnice), kde seženete opravdu vše. Pokud tuto možnost nemáte, pak věřte, že i ti vietnamští trhovci, kteří mají stánky třeba až u hranic, do Sapy jezdí nakupovat, a tudíž vám bylinky mohou přivézt. Použijte osvědčenou přesvědčovací metodu - prachy. |Tip 3: Z bylinek se nejvíce použije máčky a mungo klíčků. Koriandr, perilla a vietnamská bazalka jsou bylinky velmi aromatické, a tudíž se jich dává do misky jen velmi málo.|Tip 4: Hovězí kosti, ocas a žebro dávejte v různých kombinacích. Pokud jednoho druhu bude více, druhého méně, pak to nevadí. Dokonce můžete použít i jen žebro, nebo ocas. Morkové kosti ale sehnat musíte.|Tip 5: Maso pečlivě omyjte ve studené vodě a kosti podle návodu upečte. Nebude se pak dělat tolik šlem. Ušetří vám to námahu s výměnou vody, jak uvádějí některé recepty.|Tip 6: Nehledejte originální recept na polévku Pho, ten totiž neexistuje. Na internetu jsme prohlédli stovky receptů, ale ani dva se neshodovaly.|Tip 7: Tato polévka stojí v různých bistrech a restauracíh přibližně od 79 až do 259 korun. Za tuto cenu se nají průměrná rodina doma touto polévkou 3x. Polévku nepodceňujte, je plná vitamínů a minerálů.|Tip 8: Pokud by se vám polévka zdála příliš tučná, pak vývar nechte zcela vychladnout. Na vrchu ztuhne tuk, který druhý den pohodlně seberete lžící, a pak máte výbornou a zdravou dietní polévku.|Tip 9: Až budete tuto polévku jíst jako hlavní jídlo, tak si položte otázku: Přoč vietnamci a číňané nejsou tlustí...? Odpověď leží v micse před vámi....

    Porci uvaříte za 22 Kč


     39095    5 hodin
  • Pikantní utopenci

    Pikantní utopenci

    Takovou variantu utopenců vám v hospodě nenabídnou, navíc složení máte zcela pod kontrolou! Kdo by neznal utopence!|Je to velmi jednoduché jídlo a receptů jsou tisíce. Jenže jací jsou nejlepší? Dlouho jsme laborovali a výsledkem po mnoha letech praxe a odříkání jsou naši Pikantní utopenci…….

    Porci uvaříte za 11 Kč


     157070    30 minut
  • Zeleninové karbanátky s hráškem
    video

    Zeleninové karbanátky s hráškem

    Složení těchto zeleninových karbanátků budete mít plně pod kontrolou. Za pár korun získáte spoustu zdravého pokrmu bez jakýchkoliv chemikálií. |Zeleninové karbanátky můžete bez obav zamrazit. Dejte je i s prkénkem do mrazáku, a po hodině je sesypejte do velkého igelitového pytle.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     30940    40 minut
  • Papriková pomazánka s pórkem
    video

    Papriková pomazánka s pórkem

    Výborná a hlavně zdravá zeleninová pomazánka, kterou máte za pět minut.

    Porci uvaříte za 8 Kč


     29717    5 minut
  • Vanilkové tyčinky polomáčené

    Vanilkové tyčinky polomáčené

    Tyto tyčinky jistě znáte z obchodu, ale doma si je vyrobíme bez éček a také levněji.  | Tyčinky také můžeme slepit tenkou vrstvou dobré marmelády.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     26104    120 minut
  • Levandulový gel na praní barevného prádla
    video

    Levandulový gel na praní barevného prádla

    Výhody pracího gelu jsou všeobecně známé. Proč ho ale kupovat, když doma ho vyrobíme doslova za pár korun.|

    Dávkování:

    Dávkujeme přibližně 150 až 200 ml na pračku. Každá voda má však jiné složení, proto začněte touto dávkou, kterou později případně upravte.|

    Průmyslově vyráběné gely mají jinou konzistenci, která se sice lépe dávkuje, ale vliv na praní to nemá žádný.|

    Pokud chcete použít gel na bílé prádlo, přidejte tento doma vyrobený bělící prostředek. Pleny a bílé prádlo budou doslova zářit.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     27248    30 minut
  • Vaječné fefé s uzeným masem
    video

    Vaječné fefé s uzeným masem

    Velmi rychlý pokrm za pár korun, avšak množstvím vitamínů bohatě nabitý! Podle receptu vyrobíte 1 pořádnou porci, a pokud místo chleba uděláte bramborovou kaši, potom se do sytosti najedí 2 lidé.

    Porci uvaříte za 12 Kč


     25063    10 minut
  • Pampeliškový med
    video

    Pampeliškový med

    Za pár korun spousta léčivého medu... Za velmi mírnou cenu získáme kvalitní produkt nejen pro děti.| Med nesmí být při nalévání do sklenic příliš horký, aby sklenice nepraskly.| Pampeliška je vhodná pro osoby trpící žlučníkovými a trávicími obtížemi. Ovlivňuje produkci žluči a pozitivně působí na trávení. Dokáže léčit i zánětlivá onemocnění žaludku. Pampeliška zbavuje tělo škodlivých látek. Má blahodárné účinky na játra, ledviny a slinivku břišní. Je vhodná pro lidi s diabetem, má totiž schopnost snížit hladinu cukru v krvi. Snižuje cholesterol v krvi, krevní tlak. Pampeliška posiluje klouby, chrupavku, pomáhá u kloubních nemocí, revma, dně, povzbuzuje trávící orgány, působí mírně močopudně, žlučopudně. Celkově je považována za posilňující prostředek s příznivým účinkem na metabolismus. Příznivě ovlivňuje funkce jater, žaludku, slinivky, střev, ledvin i krvetvorných orgánů. Napomáhá při chronické únavě. Doporučuje se i při zánětu močových cest, žloutence, horečnatém střevním zánětu nebo zánětu žaludeční sliznice, při zácpě.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     46615    100 minut
  • Vanilkový beránek
    video

    Vanilkový beránek

    Klasický beránek, jak ho dělaly naše babičky. Oproti koupenému máte jistotu, že o svátcích do sebe necpete "éčka" a jiné chemikálie.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     23985    1 hodina
  • Segedínský smetanový guláš
    video

    Segedínský smetanový guláš

    Buď jej milujeme, nebo nenávidíme. Samozřejmě nejlepší je s houskovým knedlíkem. |

    Při servírování můžeme ozdobit třeba lžičkou zakysané smetany.|

    Všichni gulášožrouti vědí, že nejlepší je guláš druhý den.

    Porci uvaříte za 17 Kč


     34047    2 hodiny