Jak zahustit omáčku nebo polévku?
To bývá častá otázka začínajících kuchařů a kuchařinek, proto si odpovíme trochu polopaticky.
Postup
- Směs na zahustění polévek a omáček vyrobenou z vody a hladké mouky nazýváme záklechtka.
- Záklechtku vyrobíme tak, že do menší nádoby - například skleničky, dáme několik lžiček hladké mouky. Kolik ale lžiček dát přesně? To je totiž ten oříšek. Je rozdíl v tom, jestli 2 litry polévky obsahují 1 kg brambor, nebo třeba 300 gramů. Zkrátka záleží, kolik vody v polévce skutečně je. Proto v našich receptech uvádíme vždy orientační množství mouky. Většinou použijeme asi 4 lžičky. Když trochu zbyde, není to taková tragédie a zátěž pro naši peněženku. Praxí lze potom po čase zahustit pokrm napoprvé.
- V našem příkladu tedy použijeme 4 lžičky hladké mouky a přilijeme malé množství studené vody. Té bude asi tolik, aby šlo vodu s moukou dobře zamíchat, ale ne moc, aby šly rozmíchat i hrudky, které v záklechtce vzniknou. Zde platí, že méně vody je lepší, protože se hrudky lépe rozmačkají.
- Když je záklechtka hladká bez hrudek jako jemný jogurt, tak přilijeme ještě trochu vody proto, aby se lépe do polévky nebo omáčky dávkovala.
- Pokrm zahušťujeme vždy, když je úplně hotový, vyjímku tvoří třeba šlehačka, kterou můžeme do pokrmu aplikovat až po zahustění. Záklechtku naléváme do pokrmu vždy za stálého míchání a postupně. Mezi aplikací každé další dávky záklechtky vždy dodržujeme asi 30 vteřinové pauzy, během které se projeví, kolik záklechtka pokrm zahustila. Pamatujme však na to, že pokrm musíme ještě alespoň 2 minuty povařit, abychom nechroupali mouku v pokrmu syrovou. Tímto povařením pokrm ještě o trochu více zhoustne.
- Další, v poslední době oblíbenou náhražkou záklechtky bývá solamyl, tedy škrobová moučka, která má tu výhodu, že při míchání nevznikají žádné hrudky a následné umytí kelímku nebo skleničky je také dílem okamžiku. Pokrm má sice trochu jinou barvu, ovšem chuťově je úplně stejný. Solamyl se používá hlavně v jídlech typu čínské polévky a omáčky, ovšem použít ho lze i do obyčejného guláše.
- Zvláštní kategorií jsou některé české guláše, které se zahušťují chlebovou strouhankou. Tu dávkujeme do pokrmu také postupně a povaříme ji alespoň 5 minut, aby se tvrdé kousky strouhanky stačily rozvařit. Vždy záleží na fantazii kuchaře. Praxí zahusťování jistě dovedete k dokonalosti.
Zváštní liga je pak zahustění pokrmu pomocí jíšky, to však u pokrmu bývá vždy uvedeno podrobně.
Komentáře