Domácí vepřová šunka bez éček
-
Energie 751 kJ (179 kcal) 9 %
-
Cukry 0.39 g 0 %
-
Tuky 2.92 g 4 %
-
Mastné kyseliny 0.29 g 1 %
-
Sodík 0.049 g 2 %
% doporučeného denního množství pro dospělé (Vše o GDA)
V tomto videoreceptu se dozvíte, jak jednoduše vyrobit domácí šunku s 99 % obsahem masa. Pro nízký obsah soli a absenci mnoha chemikálií je mimořádně vhodná oproti průmyslově vyráběným i pro děti. Bude nejen vynikající, ale budete přesně vědět co v ní je. Ta trocha námahy za to opravdu stojí.
Suroviny
vepřová plec nebo kýta | maso použijeme čerstvé, takové, které ještě voní... | 1000 g | 1829,5 kcal |
praganda | {text:"Pokud chcete šunku stejně slanou jako v obchodě, dejte uvedené množství. Pokud budou šunku konzumovat děti, doporučujeme pouze 20 g."} {text:"Místo pragandy můžeme použít sůl a dusitan sodný. Toho dáme 0,075 g."} {text:"Co je to Praganda se dozvíte, když rozkliknete název ingredience."} |
25 g | - |
cukr moučka | 4 g | 15,3 kcal |
Postup
- Vepřové maso nakrájíme na kostky 2 x 2 cm. Pokud chceme šunku úplně libovou, pak vykrájíme tučné kousky, po čase však zjistíme, že menší kousky tuku vůbec v doma vyrobené šunce nevadí.
- 1/5 masa dáme do mlýnku na maso, nebo nasekáme v mixeru. Tento krok děláme proto, aby se šunka pomocí malých kousků dobře spojila.
- Všechno maso vložíme do mísy a připravíme si nálev.
- Ve 100 ml vody rozpustíme 25 g pragandy a 4 g moučkového cukru. Váha těchto ingrediencí je klíčová, proto vážíme opravdu přesně. Mícháme, dokud není vše dobře rozpuštěné.
- Nyní je třeba maso pořádně míchat. Nejde jen o prosté zamíchání, musí se začít vylučovat bílkovina z masa. To poznáme tak, že maso začíná být mazlavé, lepivé. Nejlepších výsledků jsme dosáhli s háky na hnětení těsta, dá se použít i domácí pekárna. Po 10 minutách je vše dostatečně promícháno, v ruce to bude trvat asi 2x až 3x déle.
- Do šunkovaru dáváme maso po částech, a vždy dobře upěchujeme, aby nám nevznikaly vzduchové kapsy.
- Šunkovar zavíčkujeme, péro uvnitř šunkovaru bude maso permanentně stlačovat.
- Šunkovar dáme do lednice, a necháme tam maso uležet 48 hodin.
- Po této době vložíme šunkovar do hrnce a zalijeme vodou tak, aby voda byla všude okolo šunky, ale aby voda nevnikala do šunkovaru. Pokud použijeme šunkovar Presto od Tescomy, pak vodu nalijeme 1 cm pod kroužek s teploměrem.
- Nyní zvedáme teplotu na 75 až 85 °C, ne více, ne méně. Klíčový je kvalitní teploměr, který si otestujeme ještě před započetím výroby šunky. Od té chvíle, kdy dosáhneme teplotu 75°C, začneme odpočítávat 120 minut. Zde opět musíme vyzdvihnout přednosti indukčního vařiče, na němž je vaření šunky hračkou. Většina indukčních vařičů se reguluje skokově 60 - 80 - 100°C, ale když si zkusíme hrnec zahřívat nejdříve bez šunky, správnou teplotu dosáhneme tím, že hrnec nedáme na prostředek, ale posunujeme ho ke kraji. Tak jsme dosáhli velmi přesné teploty - viz foto.
- Po této době šunkovar dáme chladit do studené vody tak, aby nám do něj nevnikala voda. Chce to čas, minimálně hodinu v ledové vodě.
- Potom teprve šunkovar otevřeme a šunku vysvobodíme.
- Že chuť bude vynikající snad ani není třeba uvádět.
Další druhy chuťovek naleznete ZDE.
Jediná chemikálie, kterou je nutné použít je dusitan sodný. Bez něj by to byl jen vařený kus masa, ale bude ho mnohem méně, než v průmyslově vyráběné šunce, navíc bez podivných stabilizátorů barev atd. Konkrétně v tomto receptu bude v 1 kg šunky maximálně 0,075 g dusitanu sodného. Každý kdo někdy jedl jakoukoliv uzeninu, již dusitan požil v mnohonásobném množství, proto není třeba si s touto položkou lámat hlavu. Ve směsi "Praganda" je již namíchán se solí, proto jej nemusíme kupovat samostatně.
V receptu je uvedeno soli tolik, aby byla stejně slaná, jako kupovaná. Pokud tolik soli nemusíte, nebo budete šunku dávat dětem, dejte pragandy o pětinu méně, tedy 20 g na kilogram masa.
Šunku nelze skladovat tak dlouho, jako tu kupovanou, ta je totiž ošetřena spoustou chemických stabilizátorů a jiných "dobrot". Doporučujeme ji spotřebovat do 3 dnů, nebo si ji zamrazit. Lze také použít různé dózy s možností vakuování - tedy odsátí vzduchu.
Solící směs Praganda nesmí být používána k přímému ochucování potravin.
Komentáře