Co je to cizrna?
Co přesně je cizrna a co obsahuje? Kde se pěstuje? Má nějaké vitamíny a minerály?
Kam cizrna patří?
Cizrna patří mezi luštěniny a znali ji už lidé před 12 tisíci lety. Zatímco u nás má silnou konkurenci v podobě čočky či fazolí, v takové Indii nebo arabských státech je neotřesitelnou královnou. Rostlina Cicer arietinum neboli cicer beraní se vyznačuje výškou okolo 40 centimetrů a malými lusky, ve kterých většinou bývá jedno až tři semínka. Chuťově se nejvíce podobá vařenému hrachu, ovšem má ještě zvláštní oříškovou příchuť. Největšími pěstiteli cizrny jsou Indové, Turci, Australané a Mexičané následovaní Kanaďany, Syřany a Američany. Roční produkce se pohybuje kolem 900 tisíc tun. Zajímavé ovšem je, že i do pěstitelské velmoci Indie se ještě velká část cizrny dováží. Na cizrnu z ciziny je odkázána také severní Afrika a jižní Evropa. Pěstovaných kultivarů cizrny je celá řada. Nejvíce se vysazuje druh Desi, se kterým se setkáme v oblasti Indie, a druh Kabuli, který je pěstován v severní Africe a jižní Evropě.
Kam cizrna patří?
Pro významný obsah polysacharidů, bílkovin, vlákniny a dalších zdraví prospěšných látek je cizrna často označována jako nejkvalitnější luštěnina. Je zdrojem nejdůležitějších živin. Lidskému tělu dodá také spoustu energie, jelikož ve 100 gramech je přibližně 360 kcal. V cizrně se tedy nachází sacharidy, železo, proteiny, zinek, vláknina, draslík, niacin, sodík, kyselina listová, vitamin A, vápník, vitaminy B1, B2 a B6, fosfor, vitamin E, hořčík a vitamin C. Co přinese pravidelná, nebo alespoň občasná konzumace cizrny? Pokud se ve vašem jídelníčku bude cizrna objevovat často, uděláte pro své zdraví opravdu mnoho dobrého. Díky svému jedinečnému složení podporuje cizrna vzdor vůči stárnutí. Pomáhá totiž s obnovou buněk i regenerací obecně. Také posiluje imunitní systém, který zvláště v dnešní uspěchané době bývá ohrožován mnohými negativními vlivy. Cizrna napomáhá v boji proti vysokému cholesterolu (díky kvalitním tukům a vláknině), čímž pomáhá předcházet arterioskleróze a infarktu myokardu, a v neposlední řadě zvyšuje obranu nervové soustavy před působením stresu (díky vitaminu B), který sužuje téměř každého z nás. Vzhledem k tomu, že cizrna obsahuje velké množství vlákniny, je výrazným činitelem při podpoře správné činnosti trávicího traktu. Opomenout se nesmí ani vhodnost pro těhotné ženy, a to díky kyselině listové, která uchrání plod před případnými vrozenými vadami nervové soustavy. Cizrnu můžete upravovat na všechny možné způsoby, Arabové z ní vyrábějí dokonce i mouku. Jejich nejznámější pochoutkou, která z cizrny pochází, je hummus. Pod zvláštním názvem se skrývá vynikající pomazánka. Když opražíte zrnka se solí, získáte zajímavou napodobeninu oříšků. Tento recept naleznete ZDE.
Cizrna je výbornou potravinou pro osoby, které nemohou konzumovat potraviny s lepkem. Cizrna je samozřejmě bezlepková, její výživová hodnota je velmi vysoká a může tak nahradit klasické obiloviny.
Komentáře